Žiadna káva neulahodí vašim ústam, ak jej vôňa najprv nepošle svoj sladký pozdrav vášmu nosu.
Najlepšie si vychutnáte kávu s pocitom, že robíte niečo pre svoje zdravie. Konzumácia kvalitnej kávy je liek, ktorý chutí.
Aké faktory ovplyvňujú výslednú chuť kávy ?
- pôda
- podnebie
- nadmorská výška
- zber
- spracovanie
- praženie
- čerstvosť praženia
- barista/človek, ktorý kávu pripravuje
Poznámka – v supermarketoch sa bežne stretávame so 100% Arabikou, ktorá sa predáva za pár eur. Ľudia si myslia, že keď je to Arabika, tak kupujú kvalitnú kávu. Ale stačí, že táto káva bola zberaná strojovo pred 3 rokmi, pestovaná v nízkej nadmorskej výške, v menej kvalitnej pôde. Je to síce Arabika, ale o kvalite sa už hovoriť nedá. Pri káve treba vždy rozmýšľať v súvislostiach – pôda, podnebie, nadmorská výška a pod.
Aspoň základy v niekoľkých bodoch
1) Čerstvosť praženia – FAKT
Čerstvosť praženia hrá jednu z najdôležitejších úloh pri kvalite kávového nápoja (jeho zdravotných benefitov). Môžete mat 90+ speciality grade kávu (90+ je bodové ohodnotenie kávy na cuppingu, 90+ je veľmi vysoké hodnotenie) ale ak, je už 6 mesiacov po dobe praženia, tak môžete očakávať len prázdnu chuť a čiernu vodičku. Čerstvosť je kľúčovým faktorom lahodného, zdravého kávoveho nápoja.
2) Ak sa káva uprazi a ihneď zabalí, vydrží čerstvá aj 2 roky? – MÝTUS
Zákon povoľuje dávať 2-ročný dátum spotreby, ale to neznamená, že je to REÁLNA doba, po ktorú je káva skutočne čerstvá. Káva veľmi rýchlo oxiduje a jej chute vyprchajú 30/40 dní od praženia. Aj keď kávu zabalíme vákuovo, tak chemickým reakciám, ktoré prebiehajú v zrne, nijako nezabránite. A už vonkoncom neodporúčam kupovať kávu, ktorá je pomletá.
3) Čím silnejšia chuť kávy, tým viac kofeínu obsahuje. – MÝTUS
Veľa ľudí si mysli (najmä športovci), že keď si dajú silné espresso, tak ich to poriadne ,,vzpruží“. Pritom espresso má v sebe menej kofeínu ako napr moka. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie je voda v spojení s kávou, tým viac kofeínu výsledný nápoj má. Espresso 20/25 sekúnd (plus obsah kofeínu záleží, či je to Arabika alebo Robista) Takže pre navýšenie kofeínu bude omnoho lepšou alternatívou filtrovaný/ prekvapkávaný kávový nápoj. Nezabúdaj hlavne, že navyšovanie kofeínu, znižuje látky prospešné pre zdravie, ako sú antioxidanty, kávove olejoviny a pod.
4) Talianska káva je najlepšia na svete! – MÝTUS
Talianska káva neexistuje, v Taliansku totiž nemajú kávové plantáže, majú len pražiarene, kde kávu pražia. Káva z jednej talianskej pražiarne môže byt dobrá a z inej zlá, rovnako, ako to platí aj na Slovensku.
Pamätajte hlavne, že káva môže byť liekom, ktorý chutí len keď je kvalitná a kvalitne pripravená. Nikdy netreba šetriť na niečom, čo môže zlepšiť vitalitu života.