Počúvame to stále a zo všetkých strán: Sedavé zamestnanie ničí zdravie. Väčšina z nás ale nemá inú možnosť, bohužiaľ v takom prípade dochádza v tele k vážnym zmenám. V tomto článku sa bližšie pozrieme, aké zmeny sa dejú, pričom o niektorých všetci z nás vedia (bolesti chrbta a krčnej chrbtice). Preto spomeniem závažnejšie, ktoré si takmer neuvedomujete.
- Svaly okolo ramien sa oslabujú bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte zabrániť tomu, aby bola vaša poloha nezdravá. Po dlhých hodinách sedenia nevyhnutne dochádza k tomu, že sa chrbát ohýba dopredu a ramena vytáča/ rotujú dovnútra (vzniká tam horný skrížený syndróm – svalová disbalancia), vysúva nám hlavu dopredu a tým sa poškodzuje krčná chrbtica (narúša sa os celého tela). Výsledkom sú bolesti, zhoršená mobilita, funkčnosť tela, z dlhodobého hľadiska majú ľudia problém zdvihnúť ruky nad hlavu, pretože je to pre oslabené svaly okolo ramien veľmi náročné.
- Svaly na nohách a okolo chrbtice už po približne hodine sedenia začínajú v okolí chrbtice a na nohách strácať schopnosť správne sa zapojiť. Dlhodobo sa zhorší celkové držanie tela a to vedie k celej rade bolesti a problémov. Stav zhoršuje aj zlý spôsob sedenia (vykladanie nohy cez nohu, podradenie panvy a pod.)
- Spomaľuje sa prietok krvy Dlhé a časté sedenie spomaľuje prietok krvy v dolných končatinách, čo má za následok vznik kŕčových žíl a krvných zrazenín. Tie sú veľmi nebezpečné vo chvíli, keď sa dostanú do pľúc a spôsobia embóliu. Taktiež dochádza k zhoršenému zásobovaniu mozgu krvou, to následne ovplyvňuje kognitívne funkcie a zvyšuje riziko neurodegenerativnych chorôb, ako je napríklad alzheimer.
- Pľúca produkujú menej kyslíka keď dýchame posediačky naše pľúca majú menší priestor pre nádych. Pomaly oslabujeme bránicu a skôr, alebo neskôr bude naše dýchanie krátke a plytké, čo vedie k zníženiu kapacity pľúc a tým k rýchlejšiemu srdcovemu tepu.
- Trpí naše trávenie a zvyšuje sa riziko cukrovky. Pri sedení je naše brucho stlačené, čo vedie k nepríjemným tráviacim problémom. Bežne nás, tak po jedle trápi nadúvanie, kŕče, pálenie záhy a pod. (Samozrejme nieje to jediný problém tráviacich ťažkostí). Pri dlhodobom a pravidelnom sedení neaktívne svaly horšie reagujú na hormón inzulín, ktorý je produkovaný pankreacom. Pokiaľ je tento proces narušený, riziko vzniku diabetu je veľmi vysoké.
Svaly a ľudské telo ako celok je geneticky – evolučne naprogramované na pohyb. Žiaden sval v ľudskom tele nieje prispôsobený na dlhodobý sedavý spôsob života.
Ak tvoja práca vyžaduje sedavý spôsob života, nezabúdaj sa minimálne každú hodinu narovnať, sedieť správne vystretý, vstať a poprechádzať sa. Vhodné je taktiež vybavovať telefonáty postojačky, pri chôdzi. V čase voľna byť aktívny, prechádzky v prírode, aktívne športovať (bicykel, plávanie, turistika a pod.)
Pamätaj!!!
Predĺžiť si mladosť, vitalitu a život je možné pozitívnym myslením, kvalitnou stravou, správnym dýchaním a pohybom. O kvalite a dĺžke svojho života rozhoduješ ty a rozhoduješ teraz. (Viac info individuálne poradenstvo VitalLife)